Klimakterium, andropauza jak zwlaczać

Opóźnianie procesów starzenia - antiaging

Klimakterium u kobiet i andropauza u mężczyzn  to nie tylko dobrze znane uderzenia gorąca i potu, które moja koleżanka określa, że „ma niezależne wewnętrzne ogrzewanie, działające bez względu na to, ile stopni jest na zewnątrz”. Kolejnymi objawami tego, że w organizmie przebiega destabilizacja funkcjonowania układu hormonalnego (i nie tylko), bywa bezsenność, pocenie się, kołatanie serca, wahania ciśnienia krwi, nerwowość, niepokój i obniżenie samooceny. Z objawów, które nie są obiektywnie zauważane, trzeba przypomnieć ryzyko osteoporozy i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.


Stany te pojawiają się przeważnie po 50 roku życia. Są to przede wszystkim:

  •  ubytek sił i energii do pracy – „wcześniej mogłam ze wszystkim się uporać, chociaż dzieci były małe, teraz mam mniej obowiązków i nie nadążam”
  •  ubytek hobby i zainteresowań – „wcześniej chętnie wyjeżdżałam, a teraz już mi się nie chce”
  •  trudne do zaakceptowania utraty pamięci – „gdzie znów położyłem klucze?”
  •  poczucie daremności i bezsensu – „po 50 już przecież nie będę szukał nowej pracy, a nawet gdyby mnie przyjęli, to i tak nie znam się na komputerze jak młodzi, to by mnie od razu zwolnili.“
  •  zaburzenia snu – „w ciągu dnia bardzo chce mi się spać, natomiast wieczorem nie jestem w stanie zasnąć i przewracam się z boku na bok do samego rana”
  •  depresje – „nic mnie nie cieszy,najchętniej zaszyłabym się w kącie i nic nie robiła”, pojawiają się również inne ukryte objawy, które wymagają interwencji psychiatry,
  •  ubytek hormonów oraz codzienna praca przy monitorze komputera często prowadzą do syndromu suchego oka,

 

Gdzie szukać pomocy?


U kobiet w takim stadium zaleca się przede wszystkim hormonalną terapię zastępczą, ale prawdą jest, że wciąż przybywa kobiet, które nie chcą lub nie mogą jej stosować. Dużą rolę zaczynają więc odgrywać fitoestrogeny. Ale nie mówimy tylko o kobietach. Podobne problemy występują także u mężczyzn.

 

Jak oszukać wiek? Odpowiedzią jest kurkuma i DL-fenyloalanina czyli antiaging dwa w jednym

Suplement, który rozwiązuje problemy klimakterium i andropauzy  to fin Fortesatabs – nazywany tabletką dobrego nastroju albo też „wszystko w jednym”. Przy czym suplement ten składa się z dwóch podstawowych składników:

  1.     kurkuminy i
  2.     DL-fenyloalaniny

 
Kurkuma - ekstrakt z ostryżu długiego

kurkumaKurkuma należy do rodziny bylin z rzędu imbirowców. Substancja ta jest znana z zastosowania kulinarnego jako przyprawa do potraw

Skład korzenia (podziemna część rośliny): sacharydy, kurkuminoidy (kurkuma zawieraokoło 90% kurkuminoidów), esencjonalne oleje, minerały, polipeptydy, proteiny, kwasy tłuszczowe.

Zastosowanie kurkumy w historii

  •  W wielu krajach azjatyckich kurkuma stosowana jest jako przyprawa, barwnik. Ma również długowiekową tradycję zastosowania w medycynie.
  •  Kurkuma była i jest powszechnie stosowana w medycynie chińskiej, japońskiej,koreańskiej, wietnamskiej i nepalskiej, przede wszystkim w przypadku problemów z bólami brzucha, bólami nerek i problemami z menstruacją.
  •  W Indiach, a przede wszystkim w ajurwedzie, kurkuma była i jest stosowana jako środek o działaniu przeciwzapalnym, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, alergiach skórnych, żółtaczce wirusowej, zapaleniach stawów, przy anginie i leczeniu otwartych ran.

Kurkumina

Kurkumina to składnik kurkumy - kompleks kurkuminoidów, czyli substancji z grupy bifenylów i flawonoidów:

  •  Obniża ryzyko zakrzepicy poprzez obniżenie poziomu zniszczeń systemowych, które powodują destabilizację komórek i prowadzą aż do zawału mięśnia sercowego. Równocześnie ogranicza kumulację płytek krwi (trombocytów), a tym samym obniża możliwość powstania zakrzepu.
  • Pomaga obniżać masę ciała w ten sposób, że ogranicza powstawanie nowych naczyń niezbędnych dla wytwarzania nowych komórek tłuszczowych. Zapobiega również nadmiernemu gromadzeniu się trójglicerydów
    w organizmie, przez co również zapobiega wzrostowi masy ciała.
  •  Liczne badania wykazały, że systematyczne podawanie kurkuminy ma pozytywny wpływ na procesy uczenia się, panowania nad stresem i depresją. W jaki sposób działa w mózgu, wyjaśniają badania, które wykazały, że kurkumina zwiększa aktywność nośników nerwowych, dzięki czemu ułatwia transport informacji pomiędzy komórkami nerwowymi w połączeniach nerwowych.
  •  Najnowsze badania wskazują, że jest środkiem wspomagającym zapobieganie rozwojowi czerniaka złośliwego i innych chorób nowotworowych. Kurkumina blokuje czynnik jądrowy kappaB, który uczestniczy w niespecyficznej reakcji zapalnej, często prowadzącej do reumatoidalnego zapalenia stawów. To, że palące kari pomaga przeciwko chorobom nowotworowym, pokazują badania przeprowadzone w Indiach, gdzie występowanie czterech najczęściej pojawiających się nowotworów (rak jelita grubego, piersi, prostaty i płuc) jest dziesięciokrotnie rzadsze niż w USA.
  •  Równocześnie pomaga przy bólach stawów spowodowanych zmianami artrycznymi.
  •  Przypuszcza się, że zapobiega powstaniu choroby Alzheimera. Przypuszczenie takie powstało dzięki obserwacjom ludów, które stosują kurkumę jako dodatek do wszystkich spożywanych potraw – praktycznie choroba ta u nich nie występuje. Uważa się, że dzieje się tak dzięki wysokiemu potencjałowi antyoksydacyjnemu kurkuminy.
  •  Podobnie jest w przypadku pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.
  •  Ta egzotyczna bylina wspomaga również procesy trawienne zwłaszcza tłustszych i cięższych pokarmów, ponieważ stymuluje pracę woreczka żółciowego i wątroby. Kurkumina posiada bardzo duże właściwości zwiększające wytwarzanie soków trawiennych, dzięki temu z powodzeniem jest stosowana jako element terapii w przypadku problemów trawiennych.
  •  Ma również pozytywny wpływ na żołądek, stosowana jest u osób cierpiących na wzdęcia.
  •  W ubiegłym roku pojawiły się informacje o łagodzącym działaniu ekstraktu z kurkumy w objawach zespołu jelita drażliwego, niespecyficznych stanach zapalnych jelit jak również choroby Crohna oraz wrzodziejącym
    zapaleniu jelita grubego.
  •  Kurkumina posiada także działanie dezynfekujące, antybiotyczne i przeciwzapalne, co oferuje szerokie spektrum zastosowań. Może być stosowana między innymi w przypadku chorób dróg oddechowych. Podobnie jak imbir może być stosowana w napadach kaszlu.
  •  Kurkumina chroni wątrobę przed uszkodzeniem spowodowanym substancjami chemicznymi, włącznie alkoholu (w wątrobie zapobiega uszkadzaniu gluthationu. Zapobiega uszkodzeniu DNA w wątrobie, co działa korzystnie jako
    ochrona przed marskością wątroby

 

DL-fenyloalanina - naturalny aminokwas


fin fortesatabsOprócz kurkuminy drugim istotnym składnikiem fin Fortesatabsu jest DLfenyloalanina (DLPA) – naturalny aminokwas znajdujący się w potrawach (serach, drożdżach, nasionach, orzechach, migdałach, soi, mięsie, rybach, mleku i jajkach), wykorzystywany jest w organizmie w różny sposób.


• Badania prowadzone w latach 70 i 80 XX wieku wykazały, że DLPA chroni endorfiny, naturalne substancje podobne do morfiny, które wytwarzane są w organizmie i hamują niektóre formy bólu i depresji. Dzięki zawartości endorfin łatwiej walczyć ze zmęczeniem i bólem


• Przy ochronie endorfin przed substancjami blokującymi, DLPA pomaga łagodzić niektóre formy chronicznych bóli pleców, reumatoidalnych stanów zapalnych stawów, migren, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, pomaga przy niektórych typach depresji i bezsenności. Według najnowszych badań wzmacnia układ odpornościowy.


• DLPA zwiększa poziom hormonu noradrenaliny, który jest naturalną substancją, a której wytwarzanie w organizmie maleje wraz z wiekiem. Niższy poziom noradrenaliny zwiększa skłonność do zmęczenia, depresji, różnego rodzaju bóli. Przy zwiększaniu produkcji noradrenaliny DLPA pomaga spowolnić bieg naszego biologicznego starzenia się.


W odróżnieniu od innych analgetyków, DL-fenyloalanina jest substancją stosowaną przeciwko chronicznym bólom bez negatywnych skutków ubocznych. Nie jest toksyczna ani uzależniająca i stosowanie tego suplementu diety można łączyć z innymi terapiami.

 

Każdy medal ma dwie strony

Należy podkreślić, że kurkumina nie jest polecana dla osób z chorobą Parkinsona, ponieważ mogłaby w negatywny sposób wpłynąć na uzyskaną poprzez terapię równowagę. Nie jest polecany dzieciom, młodzieży, kobietom w ciąży i matkom karmiącym oraz osobom cierpiącym na fenyloketonurię. Nie powinno się stosować dużej ilości suplementu diety przy równoczesnym leczeniu antykoagulantami i antyagregantami, ponieważ kurkumina wzmacnia ich działanie.

 

Źródło: Finclub 4/2010 MUDr. Jana Brychtová